Kupując jakiekolwiek ubrania, zawsze znajdziemy w nich większe lub mniejsze metki. Co jest na nich umieszczone? Poza informacjami o producenci lub dystrybutorze i kraju produkcji, zalecenia dotyczące prania i konserwacji. Zależenie od rodzaju odzieży i materiału, z którego zostało ono wykonane, na metce będą znajdować się różne symbole. Dotyczą one zalecanego sposobu prania, suszenia, temperatury prasowania, a także informacje dotyczące możliwości wybielania lub pozostałe zalecenia producenta. Czasami na metce znajdziemy opis zastosowanych symboli, choć nie zawsze jest to regułą. Dlatego dobrze wiedzieć co oznaczają odpowiednie symbole, aby w przyszłości prawidłowo je interpretować. Pozwoli nam to uniknąć ryzyka uszkodzenia odzieży, spowodowanego niewłaściwym praniem.
Sposób prania: producent może zalecać kilka możliwości, czyli pranie ręczne, normalne w pralce i pranie normalne w pralce z zachowaniem ostrożności. W tym ostatnim przypadku powinniśmy zastosować delikatny program piorący i odpowiedni detergent. Podczas prania ważne jest ustawienie zalecanej temperatury, która również jest umieszczona na metce. Zbyt wysoka temperatura wody może doprowadzić do skurczenia się włókien materiału lub farbowania. Dla niektórych rodzajów ubrań, producent w ogóle mógł nie przewidzieć prania. Wówczas taką odzież należy oddać do czyszczenia chemicznego lub postępować z innymi zaleceniami.
Suszenie: sposób suszenia odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku wielu rodzajów ubrań, między innymi tych wełnianych. Nieprawidłowe ułożenie mokrego ubrania może powodować jego trwałe odkształcenie. Dlatego zawsze należy przestrzegać informacji podanych na metce. Trzy pionowe kreski w kwadraciku to suszenie w pozycji pionowej, a jedna pozioma kreska to suszenie w pozycji rozłożonej. Kółko w kwadracie oznacza że odzież może być suszona w suszarkach bębnowych.
Prasowanie: na metkach znajdują się informacje dotyczące zalecanej temperatury prasowania. Sam symbol żelazka oznacza że produkt może być prasowany. Jeśli w żelazku jest jedna kropka, odpowiada ona temp. 100*C. Dwie kropki to 150*C, a trzy kropki to 200*C. Przekreślone żelazko to zakaz prasowania.

bezmetek_opis_metek